عرض سلام و ادب دارم خدمت شما دوستان عزیز در این پست قسط دارم شما رو با یکی از نعمت های خدادادی منطقه اورامانات یعنی انار با کیفیت اورامان آشنا کنم . انار اورامان طرفدارهای بسیاری دارد که هرساله از نقاط مختلف کشور برای تهیه این محصول کاملا ارگانیک وارد خطه سر سبز اورامان می شوند. اما چرا انار اورامان ؟ این محصول به خاطر سرسبزی و فراوانی منابع آب در خطه اورامان بسیار با کیفیت و غنی از مواد معدنی رشد می کند .فراوانی چشمه های طبیعی آب در این مناطق باعث شده که بر خلاف انار بعضی از مناطق دیگر این محصول بسیار پر آب و با نشاط باشدواینکه درخت انار یکی از رویش های طبیعی این مناطق به شمار می آید و محصولات این درخت در این مناطق عاری از هرگونه مواد شیمیایی برای رشد آن می باشد و کاملا طبیعی و ارگانیک انار اورامان به کیفیت بسیار بالایی می رسد.

آنچه اورامان را به عنوان شهری نمونه و دارای محصولات باغی اشتهار داده است یاقوتهای به هم پیوسته است/ اورامان انار دارد، اناری با کیفیت که هر دانه اش روزی را روانه خانوارها می کند/ سطح زیرکشت باغات انار کردستان 250 هکتار است که در این باغ‌ها سالانه 1600 تن انار تولید می‌شود.

ایلنا - سروآباد: در میان جاده های پر پیچ و خم و بعد از پشت سر گذاشتن راهی بس طولانی به منطقه ای می رسیم که اسم آن را اورامات تخت نهاده اند، عنوانی که به هیچ وجه بیانگر وضعیت منطقه نیست، چرا که این منطقه نه تنها تخت نیست بلکه با شیبی تند و وجود کوه های بسیار بلند از هر بیننده ای پذیرایی می کند.

به گزارش ایلنا، هورامان یا اورامان تخت شهری از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان است که در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مریوان و ۱۷۰ کیلومتری سنندج (مرکز کردستان) واقع شده است.

اورامان یکی از دیدنی ترین مناطق استان کردستان که هر ساله پذیرایی خیل عظیمی از مسافرین و گردشگران داخلی و خارجی است؛ شهری است در دل رشته کوه های زاگرس و ابتدای حوزه آبریز (رودخانه سیروان) یکی از بزرگترین رودخانه های استان و در دل کوه های سر به فلک کشیده.

انار اورامان در کل منطقه وحتی استانهای همجوار شهرت زیادی دارد

اورامان‌ تخت با باغات سرسبز و زیبایش که به صورت پلکانی و در بافت مسکونی خانه‌ها و بعضا در اطراف شهر قرار گرفته‌اند یکی از مناطقی است که در تولید انار، انگور و گردو سرآمد استان کردستان به شمار می رود، اما آنچه این منطقه را به عنوان شهری نمونه و دارای محصولات باغی اشتهار داده است یاقوت های به هم پیوسته  است؛ آری انار اورامان درکل منطقه وحتی استانهای همجوار شهرت زیادی دارد.

اینجا اورامان است و اورامان انار دارد،اناری با کیفیت که هر دانه اش روزی را روانه خانوارها می کند؛ مردمان این دیار هرساله با به پایان رسیدن مهر ماه  و آغاز ماه آبان با همکاری اعضای خانواده اقدام به برداشت آن می کنند.

از وجب به وجب این خاک کوهستانی و صعب العبور اناری توسط مردمانی زحمت کش تولید می شود به شیرینی عسل؛این مردم علاوه بر استفاده از انار به عنوان میوه ای سرشار از ویتامین، بخشی از برداشت آن را تبدیل به رب انار، آب انار، سس انار و سرکه انار می کنند،همچنین از پوست آن برای رنگرزی و دباغی نیز بهره می گیرند.

ملس، انار شیرین، انار ترش، مزله، کارالی، رباب نی ریز،، از ارقام اصلی انار اورامان است که همه ساله  درصد قابل توجهی از آن به شهرهای مختلف ایران و حتی کشورهای همسایه بویژه کردستان عراق صادر می شود.

انار اورامان از معدود انارهای ارگانیک کشور است

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه محصولات انار استان جزء معدود انارهای تولید ارگانیک در کشور است گفت: کشت درخت انار که از سالها پیش بصورت پراکنده در بخشهایی از غرب استان کردستان صورت می گرفت با طرح توسعه ارگانیک باغات انار، به یکی از فعالیتهای اصلی باغداران کردستانی تبدیل شده است.

اردشیر پورحبیبی تصریح کرد: در بین مناطق مختلف کردستان منطقه جنوب غربی آن که در نوار مرزی قرار دارد محل اصلی کشت انار است به گونه ای که 97 درصد انار استان در این مناطق یعنی شهرستانهای سروآباد و کامیاران تولید می شود و در این میان اورامان سروآباد مقام اول را داراست.

وی با بیان اینکه معمولا از سطح هر هکتار باغ استان حدود 7 تن انار برداشت می شود، افزود: سطح زیرکشت باغات انار استان 250 هکتار است که در این باغ‌ها سالانه 1600 تن انار تولید می‌شود.

وی در پایان برآورد ارزش ریالی صادرات انار در کردستان را 24 میلیارد ریال دانست و یادآور شد: 97 درصد انار استان در شهرستان‌ سروآباد با 178هکتار و کامیاران با 63 هکتار تولید می‌شود که در حال حاضر حدود 400 بهره‌بردار در سطح باغات انار استان به امر تولید این میوه اشتغال دارند.

انار سرشار از ویتامین‌های A، B، C، E است

این میوه که از آن به عنوان میوه بهشتی یاد می شود از دیرباز در غرب ایران بعنوان یکی از محصولات پر طرفدار به دلیل خواص بیشماری که دارد کشت می شود و روز به روز هم در حال توسعه است.

انار سرشار از ویتامین‌های A، B، C، E و قند تانن و یک ماده مفید دیگر به نام «کره ماناتین» است.این میوه دارای آهن و ویتامین‌های لازم خون‌سازی و...است.

رفته رفته گذر زمان یکسال دیگر را برای باغداران اورامی رقم می زند، سالی سرشار از تلاش، زحمت و خون دل خوردن و پرداخت هزینه های بالای آبیاری، کودحیوانی،شخم زدن(کولیدن)و....

اگر کشور ما سالانه با تولید 800 هزار تن انار رتبه نخست را در دنیا به خود اختصاص داده نتیجه همین زحمت ها و تلاش شبانه روزی باغداران است؛

به راستی که باغداران نیازمند توجه بیش از بیش مسئولانند چرا که دولت درفرصت باقیمانده، با درنظرگرفتن تمامی جوانب امر و با حمایتی حقیقی وجانانه ازاین قشر زحمتکش وکم وتوقع در سال (تولیدملی،حمایت ازکاروسرمایه ی ایرانی)می تواند امیدی مضاعف را در دل آنان پرورش داده و زمینه  صادرات هرچه بیشتر را در استان مهیا کند.

منبع : ایلناموضوعات
پیوندها
  • در این بلوک محتوایی وجود ندارد.
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب

صنایع دستی اورامان |بررسی صنایع دستی اورامان

صنایع دستی اورامانعرض سلام و ادب دارم خدمت تمامی عزیزان در این پست می خوام شما رو با صنایع دستی اورامان  یکی ازجالب...
0 0 319 ۱۳۹۷/۱۱/۰۵ - ۱۵:۳۴

خرید انار اورامان | اورامان شهری با یاقوتهای به ه

عرض سلام و ادب دارم خدمت شما دوستان عزیز در این پست قسط دارم شما رو با یکی از نعمت های خدادادی منطقه اورامانات یعنی انار...
0 0 92 ۱۳۹۷/۱۱/۱۱ - ۱۱:۳۱

خواص رب انار | خواص شگفت انگیز رب نعمت الهی

وقتی صحبت از رُب انار به میان می آید، اشاره به همان خواص انار مطرح می شود.در کل، انار سرشار از ترکیباتی به نام " پلی فنو...
0 0 31 ۱۳۹۷/۱۱/۱۹ - ۱۱:۱۳

صنعت توریسم درایران و راهکارهای توسعه آن

توریسم اورامانصنعت توریسم یکی از صنایعی است که می تواند هر کشوری را متحول کند. بسیاری از کشورها حتی با وجود اینکه به صور...
0 0 29 ۱۳۹۷/۱۱/۲۲ - ۱۳:۰۵